Säästöpankkiryhmään kuuluva valtakunnallinen Sp-Koti-kiinteistönvälitysketju hakee tuoreen yrityskaupan kautta merkittävää kasvua Tampereen asuntomarkkinoilla. Aito Säästöpankin omistukseen siirtynyt Pirkanmaan Laatuvälitys Oy eli markkinointinimeltään Muutos LKV liitetään tämän vuoden aikana vaiheittain osaksi Sp-Koti-ketjua.
– Sp-Koti-ketjumme vuoden alussa käynnistyneen uuden strategiakauden päätavoitteena on kasvattaa markkinaosuuttamme merkittävästi erityisesti pääkaupunkiseudulla, Tampereella ja Turussa. Tampereella toimivan ja lähes 50 työntekijän Muutos LKV:n liittäminen osaksi ketjuamme kuluvan vuoden aikana on ensimmäinen iso askel kunnianhimoisen kasvustrategiamme toteuttamisessa, kertoo Sp-Kodin toimitusjohtaja Jukka Rantanen.
– Muutos LKV on iso ja tunnettu toimija Tampereen asuntomarkkinoilla. Sillä on palkkalistoillaan yli 40 ammattitaitoista kiinteistönvälittäjää sekä suurin markkinaosuus vanhojen asuntojen kaupassa yksittäisenä yrityksenä Tampereella. Muutos LKV tulee vahvistamaan Sp-Kodin asemaa ja markkinaosuutta merkittävästi Tampereen erittäin kilpailuilla asuntomarkkinoilla, toteaa Rantanen.
– Vakavarainen Aito Säästöpankki luotettavana ja turvallisena omistaja sekä liittyminen valtakunnalliseen Sp-Koti-ketjuun tarjoaa meille kaikille ainutlaatuisia synergiaetuja ja uudenlaisia liiketoimintamahdollisuuksia. On hienoa päästä kehittämään toimintaamme ja palveluitamme vastaamaan entistäkin paremmin asunnon myyjien, ostajien ja vaihtajien tarpeisiin, sanoo Muutos LKV:n toimitusjohtaja Samuel Riippa tyytyväisenä.
***
SP-Koti 5/2025