McDonald’s avaa ravintolan Lempäälän Ideaparkin läheisyyteen ensi vuodenvaihteessa.
Uusi Mäkkäri avataan hyvien liikenneyhteyksien äärelle Lempäälän Realparkin alueelle, Rustan pihapiiriin. Ympäri vuorokauden avoinna olevaan ravintolaan tulee pöytiintarjoilu ja autokaista. Ravintolan pinta-ala on noin 360 m2, ja asiakaspaikkoja 80.
Kyseessä on Lempäälän ensimmäinen McDonald’s.
”Olemme innoissamme saadessamme tuoda ensimmäisen McDonald’sin Lempäälään ja vastata paikallisten toiveisiin. Realparkin kauppakeskittymä tarjoaa loistavan sijainnin uudelle ravintolalle, joka täydentää mainiosti Pirkanmaan alueen tarjontaamme. Ympäri vuorokauden avoinna oleva ravintola palvelee niin paikallisia asukkaita, kauppakeskittymän työntekijöitä ja asiakkaita kuin myös matkailijoita ja ohikulkijoita”, kertoo Suomen McDonald’sin toimitusjohtaja Olli Johansson.
McDonald’s on Suomen pikaruokaravintoloiden markkinajohtaja, ja sen tavoitteena on kasvaa voimakkaasti edelleen eri puolilla Suomea. Ketju on jo ilmoittanut avaavansa uudet ravintolat tänä vuonna myös Espooseen, Kangasalle, Kokkolaan, Savonlinnaan ja Vihtiin.