Vuoden 2025 alussa SeniorShopin uusin kauppias, Mira Sarén, ryhtyi vetämään Keski-Uudenmaan aluetta ja on tarttunut uusiin haasteisiin ja mahdollisuuksiin. Hän kertoo tässä artikkelissa omia mietteitään matkasta tähän pisteeseen ja ajatuksiaan tulevasta.
Mitä asioita tähänastinen elämäsi pitää sisällään?
Lukion jälkeen opiskelin datanomiksi ja sen uran parissa teinkin töitä yli 20 vuotta, systeemisuunnittelijana ja kehityspäällikkönä. Perheessämme mieheni on aina toiminut yrittäjänä ja kun lapset alkoivat jo pärjätä omillaan, pystyin itsekin siirtymään yrittäjäksi. Olemmekin toimineet yhdessä monella alalla mm. ruoan vähittäiskaupassa, autokaupassa, huoltamoliiketoiminnassa, ravintolaliiketoiminnassa, matkailussa ja autonvuokraustoiminnassa. Suurin ja pitkäikäisin liiketoiminta on kuitenkin ollut kuljetus, ja sitä teemme edelleenkin.
Mikä inspiroi sinua siirtymään uusiin haasteisiin juuri nyt?
Nykyinen yritystoimintamme on yhden toimijan kanssa tehty sopimus, ja halusimme saada toimintaan laajemman alustan. SeniorShopin liiketoimintakonsepti sopii loistavasti nykyisen toimintamme rinnalle.
Mitkä tekijät vahvistivat päätöstäsi liittyä työskentelemään SeniorShopin Brändin kanssa?
SeniorShop on toiminut Keski-Uudenmaan myyntialueella jo pitkään ja tehnyt tasaista myyntiä. Ketjun tuki yrittäjille on vahva ja halu kasvaa ja kehittyä nähtävissä selvästi. Toiminnan riskit ovat myös kohtuulliset, sillä kiinteät kustannukset ovat pienet. Tutustuttuani mallistoon vakuutuin myös sen laadukkuudesta. Lisäksi uskon, että SeniorShop tuo hyvää mieltä niin asiakaskunnalle kuin itsellenikin ja monelle iäkkäälle ihmiselle ainoan mahdollisuuden vaikuttaa omiin vaatevalintoihinsa.
Kuinka aiemmat työtehtäväsi valmistavat sinua kohtaamaan uudet haasteet?
Minulla on pitkä kokemus yrittäjyydestä ja monenlaisesta asiakaspalvelusta. Myös asiantuntemukseni projektinhallinnasta tullee tarpeeseen.
Miten SeniorShopin palvelukonsepti sinun mielestäsi vastaa tämän hetken asiakastarpeisiin?
Loistavasti. Monella paikkakunnalla ei enää löydy kivijalkaliikkeitä ja ihmiset kuitenkin haluavat nähdä vaatteet luonnossa ja päästä myös kokeilemaan niitä. Laadukkaat tuotteet tukevat kestävää kehitystä ja pop-up-kaupat mahdollistavat hyvin monelle tuotteisiin käsiksi pääsyn.
Miran vastuualueena on Keski-Uusimaa: Asikkala, Hattula, Hausjärvi, Helsinki Keski, Hollola, Hyvinkää, Hämeenkoski, Hämeenlinna, Janakkala, Kärkölä, Loppi, Nurmijärvi, Padasjoki, Riihimäki, Tuusula, Vantaa Länsi.
***
SeniorShop 6/2025