Palkittu kauppias Joni Grundström ottaa johdattavakseen myös Kemiön R-kioskin

16.2.2026

R-kioski Kemiössä saa uuden kauppiaan, kun Joni Grundström ottaa kioskin johdettavakseen 16. helmikuuta. Kyseessä on Grundströmin neljäs R-kioski. Hänellä on entuudestaan kioskit Karjaalla, Hangossa ja Halikossa.

Kemiön kioski jatkaa toimintaansa tutulla paikalla, tutulla henkilökunnalla. Kioskissa tullaan jatkossakin vaalimaan hyvää asiakaspalvelua, uunituoreita välipaloja sekä makeita pullatuotteita, kertoo Grundström.

– Haluan, että kioskissa asiointi on asiakkaille helppoa ja mutkatonta, oli kyse nopeasta kahvista, paketin noudosta tai pienestä välipalasta. R-kioski on tällaisella paikkakunnalla eräänlainen paikallinen olohuone, Grundström kertoo.

Grundström aloitti R-kauppiaana Karjaalla kolme vuotta sitten, mutta hänellä oli jo sitä ennen monipuolinen tausta palvelu- ja ravintola-alalta. Hän on työskennellyt muun muassa Viking Linen laivoilla, pyörittänyt omaa luomuelintarvikemyymälää sekä golfravintolaa Raaseporissa. Grundström on menestynyt R-kioskin myyntikilpailuissa, ja hänet on palkittu muun muassa Suomen Vuoden paistomyyjäksi 2024. Tänä vuonna hän on myös ehdolla toukokuussa jaettavan Vuoden kauppiaan tunnustuksen saajaksi.