Yrittäjätarina: Näin Anna Atroscenkovs ja Eveliina Piekäinen päätyivät Kotirinki-yrittäjiksi

25.2.2025
Kotirinki-yrittäjät Eveliina Piekäinen ja Anna Atroscenkovs. Kuva: Tommi Haapaniemi

Yrittäjäksi ryhtyminen mahdollistaa parhaimmillaan joustavan arjen ja paremmat tulot, mutta samalla sen epävarmuus voi mietityttää palkkatyön vakauteen tottunutta. Kotiringin kautta Anna Atroscenkovs ja Eveliina Piekäinen pystyivät ryhtymään kotisiivousyrittäjiksi pienellä alkuinvestoinnilla ja vahvan brändin tukemina, vaikkei kummallakaan ollut alalta aikaisempaa kokemusta.

Teksti: Janita Lindström

Kun Anna Atroscenkovs muutti Suomeen ja ryhtyi kampaamoyrittäjäksi 2000-luvun alussa, ei aloitus ollut aivan helppo. Asiakashankintaan oli ryhdyttävä nollasta, pysyvä toimeentulo oli pitkään epävarmaa ja kaikesta oli huolehdittava yksin.

”Se pelotti ihan hirveästi”, Atroscenkovs muistelee.

Kun Atroscenkovs ryhtyi yhdeksän vuotta sitten hakemaan uusia tehtäviä, hän kuuli Kotirinki-yrittäjyydestä ja päätti lähteä mukaan.

Kotirinki on kotimainen yritys, joka on tarjonnut kotisiivouksia jo yli 20 vuotta. Viimeiset kymmenen vuotta se on toiminut poikkeuksellisella microfranchising-mallilla. Palkkalistoilla ei ole omia siivoojia, vaan toiminta perustuu Atroscenkovsin kaltaisiin yrittäjiin.

Aloitus Kotirinki-yrittäjänä oli Atroscenkovsille hyvin erilainen kuin yrittäjäuran alussa: alle vuodessa asiakaskunta ja tulot olivat muodostuneet jo vakaiksi, että hän pystyi jättämään yritystoiminnan kampaamoalalla ja siirtymään kokopäiväisesti kotisiivousyrittäjäksi.

Nyt Atroscenkovs on toiminut Kotirinki-yrittäjänä jo kymmenen vuotta – ja uskoo, että monta on vielä edessä. Atroscenkovs ja kollega, hiljattain Kotirinki-yrittäjäksi ryhtynyt Eveliina Piekäinen kertovat neljä syytä, miksi yrittäjyys oli heille oikea valinta:

1. Turvallinen alku yrittäjyyteen ilman suuria investointeja

Monelle yrittäjyys saattaa aluksi vaikuttaa riskialttiilta – miten saada asiakkaita ja pysyviä tuloja? Atroscenkovsin mukaan Kotiringillä yksi suurimmista eduista on ollut se, että asiakkaita ei tarvinnut etsiä alusta asti itse.

”Kotiringiltä sain asiakkaita jo valmiiksi, joten aloitus oli huomattavasti helpompi verrattuna aikaisempaan kokemukseeni yrittäjänä”, hän muistelee.

Atroscenkovs lisää, että myös taloudellisesti kynnys siirtyä yrittäjäksi oli Kotiringin kautta matala.

”Suurelle alkuinvestoinnille ei ollut tarvetta, vaan alle tuhannella eurolla pääsi jo hyvin alkuun. Välineet piti hankkia itse, mutta Kotirinki auttoi niiden hankinnassa – heidän kauttaan pystyi tilaamaan valmiin paketin, joka sisälsi kaikki olennaisimmat tarvikkeet”, hän sanoo.

Myös Piekäinen on aloittanut yrittäjäuraansa turvallisin mielin, vaikka asiakaskunnan vakiinnuttaminen yhä jännittääkin hieman.

”Esimerkiksi markkinointi voisi itsenäisenä yrittäjänä käydä kalliiksi. Täällä se hoituu Kotiringin puolesta.”

Kotiringin tarjoama tuki oli Eveliina Piekäiselle helpotus erityisesti yrityksen perustamisessa: ”Tiedän aina, mihin soittaa, jos tarvitsen jossakin tukea tai neuvontaa. Esimerkiksi vakuutuksia ottaessani lähetin vakuutuskirjan Kotiringin yrittäjäohjaukseen, ja siellä ohjeistettiin, mitä asioita vakuutuksessa pitäisi vielä huomioida.” Kuva: Tommi Haapaniemi

2. Mukava, liikkuva työ myös ilman aiempaa kokemusta

Atroscenkovsilla ja Piekäisellä ei ollut aikaisempaa kokemusta siivoustyöstä ennen Kotirinki-yrittäjäksi ryhtymistä.

Siinä missä Atroscenkovs oli tehnyt pitkän uran kampaamoalalla, Piekäinen kokeili useita ammatteja ennen oman polun löytymistä. Viimeisimmäksi hän työskenteli vakuutusalalla korvausratkaisijana.

”Istumatyö ei ollut minua varten, sillä tykkään liikkua ja tehdä käsilläni. Oma äitini oli ollut yrittäjänä Kotiringillä pari vuotta. Olin seurannut äidin työtä ja nähnyt, miten hyvin hän viihtyy. Hän tiesi minun pitävän siivoamisesta, ja uskoi minunkin viihtyvän alan yrittäjänä”, Piekäinen kertoo.

Aloitus uudessa ammatissa sujui molempien mielestä jouhevasti. Koulutuksessa keskityttiin ensin teoriaan ja käytiin sitten perehtymässä kahden päivän ajan työtapoihin ja -välineisiin oikeissa siivouskohteissa. Tästä oppiminen jatkuu Kotiringin Palvelukeskuksesta saatavana lisäkoulutuksena ja arjen säännöllisellä tukemisella.

Itse työ on liikkuvaa ja aktiivista siivoustyötä erilaisten asiakkaiden luona: enimmäkseen kodeissa, mutta myös satunnaisissa muissa kiinteistöissä.

”Yksi parhaista asioista työssä ovat kohtaamiset. Vakioasiakkaat tulevat tutuiksi, ja heistä kaikki ovat ihania. Jutellaan, kun tavataan, ja välillä juodaan kahvit”, Atroscenkovs sanoo.

Anna Atroscenkovs on työskennellyt Kotirinki-yrittäjänä jo kymmenen vuotta. Kuva: Tommi Haapaniemi

3. Joustava ja vapaa arki

Suurimpia etuja yrittäjyydessä on Atroscenkovsin ja Piekäisen mukaan vapaus suunnitella omat työpäivänsä ja aikataulunsa.

”Kukaan ei pakota sinua tekemään töitä vaikkapa viitenä päivänä viikossa, vaan suunnittelet itse oman aikataulusi. Itse tykkään esimerkiksi varata tietyt päivät hallinnollisille töille ja pitää ne vapaina asiakaskäynneistä”, Atroscenkovs kertoo.

Yrittäjyyden ja kahden pienen lapsen vanhemmuuden välillä tasapainotteleva Piekäinen korostaa samaa.

”Tässä pystyy hyvin suunnittelemaan työvuorot lasten menojen ja harrastusten mukaan. Ja jos tulee yllättäviä menoja tai sairastumisia, muiden Kotirinki-yrittäjien joukosta löytyy yleensä joku, joka pääsee paikkaamaan.”

Atroscenkovs ja Piekäinen muistuttavat, että vapauden rinnalla kulkee aina vastuu omasta yrityksestä ja asiakkuuksista.

”Tarvittaessa saat aina apua, mutta lopulta kukaan ei voi tehdä asioita puolestasi. Siksi yrittäjyys vaatii rohkeutta ja halua tarttua toimeen”, Atroscenkovs toteaa.

”Itse pidän vastuusta – saan olla asiakkaisiin suoraan yhteydessä ja vaikuttaa asiakaskokemukseen puhtaasti omalla työlläni”, Piekäinen lisää.

4. Vahva brändi ja asiantunteva Palvelukeskus tuovat vakautta ja helppoutta

Kotiringillä on tunnettu ja hyvämaineinen brändi, joka tarjoaa turvalliset puitteet yrittäjyydelle. Järjestelmät ja käytännöt toimivat, eivätkä ne aiheuta yrittäjälle ylimääräistä stressiä. Myös tulotaso on yrittäjänä huomattavasti parempi kuin alan palkkatyössä.

”Mitä pidempään yrittäjänä toimii, sitä suuremman osuuden tuotoista saa itselleen. Lisää asiakkaita ottamalla sekä lisäpalveluita myymällä voi vaikuttaa omaan tulotasoon paljonkin”, Atroscenkovs sanoo.

”9 vuoden aikana ei ole ollut yhtäkään kertaa, että tilitys olisi viivästynyt. Lähipiirissäni on eri aloilla alihankkijoina toimivia yrittäjiä, ja olen huomannut, ettei tämä todellakaan ole itsestäänselvyys”, Atroscenkovs kertoo.

”Kaikki on muutenkin tehty yrittäjälle helpoksi. Tarvitsee vain kirjautua järjestelmään, josta näkee asiakkaan tilaamat palvelut ja jossa voit itse suunnitella vuorot, hoitaa laskutukset ja tehdä tilitykset.”

Vaikka yrittäjän työ on pohjimmiltaan itsenäistä, Piekäinen korostaa, että tarvittaessa apu on aina vain yhden puhelinsoiton päässä. Kotiringin Palvelukeskuksessa autetaan mielellään kaikessa Kotirinki-yrittäjyyteen liittyvässä, mikä askarruttaa mieltä.

”Tässä voi olla helpottunut siitä, että kyllä kaikki järjestyy. Missään asiassa ei ole yksin, vaan osaavia henkilöitä paljon apuna”, hän toteaa.

”Aloittelevaa yrittäjää voi tietysti mietityttää, että lähteeköhän se. Vaikka alkuun voi olla hidasta, täällä voi olla varma, että se lähtee.”

Leave a Reply